Ustawienie łóżka w sypialni według zasad feng shui

Utworzono: 2013-04-11 g. 08:55
Autor: Katarzyna Piojda
Sypialnia w łóżkiem ustawionym zgodnie z feng shui
Według starożytnych chińskich praktyk feng shui, zdrowy sen nie zależy tylko od rodzaju łóżka, ale też od ustawienia mebli w sypialni. Z tego względu należy zaaranżować wystrój sypialni i wiedzieć, gdzie postawić łóżko.

Chińczycy uważają, że najlepsze łóżko to takie bez metalowych ram. Ramy bowiem przyspieszają energię chi w sypialni, co zakłóca spokojny sen. Łóżka wodne ich zdaniem też nie są dobre, ponieważ powodują wilgoć, tym samym prowadząc do stagnacji chi.

Chi to istniejąca i krążąca w ludzkim organizmie niewidzialna "energia", "siła życiowa". Mają ją również rośliny, zwierzęta, zjawiska przyrody i materia.

W sypialni urządzonej według zasad feng shui zmysły są jednocześnie rozbudzane i uspokajane. Takie wnętrze sprzyja harmonijnemu przepływowi energii psychicznej i fizycznej. Zadbaj, by twoja sypialnia wabiła do środka i zachęcała do odpoczynku.

Warto przeczytaćCo siedzi w naszych materacach i pościeli 

Bardzo ważna jest konstrukcja łóżka i rodzaj materaca. Muszą być one zrobione z materiałów naturalnych. Jeżeli z łóżka korzysta para, to na łóżku powinien być jeden duży materac, a nie dwa jednoosobowe. Dwa materace są odrębnymi przestrzeniami, czyli  praktycznie odrębnymi łóżkami. Dlatego według wierzeń Chińczyków, może być przyczyną kłótni, nieporozumień a nawet rozpadu związku. 

Nad łóżkiem nie powinny znajdować się lampy i inne elementy wiszące, bo zgodnie z feng shui mogą nas "uciskać". A w tych miejscach ciała, nad którymi wiszą, mogą powodować choroby. 

Jeżeli nie wyobrażamy sobie sypialni bez lustra, to na czas snu powinniśmy je zasłaniać. Dlaczego? Według wierzeń Chińczyków obraz odbity w zwierciadle działa pobudzająco, przez co negatywnie wpływa na jakość naszego snu.

Gdzie ustawić łóżko według zasad feng shui

Najlepsze ustawienie to skierowanie łóżka głową do ściany w taki sposób, żeby zapewnić sobie dostęp do niego z trzech stron. Ściana  za wezgłowiem daje poczucie bezpieczeństwa. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, żeby w ścianie tej lub za nią nie było rur wodociągowych, odpływów wody i pieców kuchennych.

Łóżko można również ustawić w innej zalecanej przez feng shui pozycji. To znaczy – wzdłuż ściany, prostopadle albo równolegle do drzwi w pokoju.

Takiego ustawienia kanapy unikaj

Ustawienie łóżka na wprost drzwi Chińczycy nazywają pozycją trumienną, więc lepiej z takiego położenia zrezygnować. Co zrobić, gdy w małej sypialni łóżko nie może stać inaczej? Wtedy warto ustawić przegrodę między drzwiami a łóżkiem (np. parawan). 

Znawcy feng shui radzą ustawić łóżko jak najdalej od okna, aby wpadająca do pomieszczenia energia nie zakłócała spokoju snu. Nietrafionym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka między oknem a drzwiami. Wtedy tworzy się, jak to mówią Chińczycy „tunel powietrzny", który negatywnie odbija się na naszym wypoczynku.

Telefon i komputer powinniśmy przed położeniem się spać wynieść z sypialni. Pozostawione niedaleko łóżka sprzęty nawet, gdy są wyłączone, emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Zakłóca ono wypoczynek nocą i może powodować rozdrażnienie w ciągu dnia.

Przeczytaj teżAranżacja mieszkania a feng shui 

– Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Na niektóre czynniki mogące zakłócać jego przebieg nie mamy wpływu: stresujący dzień albo całonocne przyjęcie u sąsiadów, ale właściwe zaaranżowanie sypialni to wartość niezmienna, o którą możemy i powinniśmy zadbać – zaznacza Paweł Pawełkiewicz.

Jak polscy producenci odnoszą się do chińskich wierzeń

Jeśli chodzi o materiały sprzyjające spokojnemu wypoczynkowi, najlepszy wybór pada na naturalne drewno. Co do kształtu, łóżko powinno być bez ostrych kantów. Popularne są modele z zaokrąglonym wykończeniem.  

Kategorie: Projekty wnętrz
Tagi: meble sypialnia feng shui ustawienie mebli
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia