Jak dobrać lampy do wystroju wnętrza? Zobacz nasz przegląd oryginalnych lamp i zainspiruj się!

Utworzono: 2019-08-21 g. 08:51
Autor: Marianna Leśniewicz
Jak dobrać lampy do wystroju wnętrza?
Lampy we wnętrzach to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia, ale również sposób na to, by nadać pomieszczeniom charakteru i klimatu. Jakie rodzaje lamp pasują do poszczególnych stylów aranżacji wnętrz?

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest często zaniedbywany na etapie wykańczania mieszkania, z reguły bardziej skupiamy się na wyposażeniu kuchennym oraz meblach. Tymczasem oświetlenie wpływa na wygląd, atmosferę i klimat w domu. Źle dobrane spowoduje, że pomieszczenia mogą być niefunkcjonalne i zmarnujemy ich potencjał. Warto więc zwrócić na to większą uwagę i dobrać takie lampy, które będą nie tylko pełnić funkcje praktyczne, ale również pięknie komponować się ze stylem we wnętrzu. 

Polecany artykuł: Jak zaplanować oświetlenie. 4 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę 

Kiedy planować oświetlenie i jakie lampy wybrać?

Pamiętajmy, że nie należy planować oświetlenia „w ciemno". Błędem jest np. wyznaczenie na planie mieszkania punktów świetlnych przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu poszczególnych części pomieszczenia i jego umeblowaniem. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że oświetlenie będzie niefunkcjonalne. Wybór konkretnego modelu lampy należy dostosować do stylistyki wnętrza, dzięki czemu aranżacja wystroju będzie tworzyć spójną i harmonijną całość. Pasujące do stylistyki wnętrza lampy wprowadzają ład i pozwalają uniknąć optycznego bałaganu. A im mniejsza powierzchnia, tym estetyka ma większe znaczenie. Obecnie na rynku dostępne są całe serie lamp, składające się z różnych elementów – od lamp wiszących, przez stojące, po kinkiety czy listwy reflektorowe. Różnorodność kształtów i materiałów wykonania sprawia, że możemy wręcz przebierać wśród dostępnych produktów. 

Zobacz, jak skomponować girlandę świetlną z kolorowych kul

Kategorie: Oświetlenie
Tagi: lampy oświetlenie dobór oświetlenia
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia