Ciekawe pomysły na ekspozycje roślin we wnętrzach

Utworzono: 2019-02-15 g. 10:15
Autor: Marianna Leśniewicz
Kolorowe doniczki na rośliny
Szukasz pomysłu na ciekawe ekspozycje roślin w domu? Podpowiadamy, gdzie i w czym przechowywać rośliny doniczkowe i kwiaty, aby pasowały do wystroju wnętrza i jeszcze bardziej cieszyły oko.

Moda na rośliny we wnętrzach nadal trwa. Najczęściej wykorzystywanym sposobem na ekspozycję roślin w mieszkaniach i w domach jest ustawienie doniczek na parapetach lub półkach. Warto jednak wprowadzić do wnętrza zmiany i zastosować niebanalne pomysły na ekspozycje roślin doniczkowych.

Co zamiast zwykłej, ceramicznej doniczki?

Już sama zmiana pojemnika na rośliny pomoże odświeżyć nieco wystrój mieszkania. Zamiast tradycyjnych, ceramicznych doniczek i wazonów, możemy wykorzystać:

  • doniczki metalowe,
  • doniczki ze słoików,
  • drewniane skrzynki,
  • wiklinowe kosze,
  • szklane wazony na kwiaty.

Doniczki metalowe pasują do stylu industrialnego i do ścian imitujących caglany mur. Świetnie sprawdzą się w kuchni, jako doniczki do sadzenia ziół. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zużytych słoików z hermetyczną zakrętką. Pamiętaj jednak, aby sadzić w nich rośliny, które lubią wilgoć, takie jak bluszcz czy paprotka. Ponadto, na dno słoika koniecznie wsyp warstę keramzytu, o grubości około 3 cm, która odprowadzi wilgoć i zapobiegnie gniciu korzeni. Drewniane skrzynki i wiklinowe kosze to również ciekawe propozycje na ekologiczne dekoracje, które doskonale komponują się z roślinami.

 

Przeczytaj też: Doniczki do mieszkania i na balkonNawet rośliny w tradycyjnych doniczkach ceramicznych można wyeksponować w oryginalny sposób.Fot. pinkpuppy (Pixabay.com)

Jak eksponować rośliny doniczkowe w domu?

Optymalne rozmieszczenie roślin w domu zależy przede wszystkim od rodzaju rośliny oraz od nasłonecznienia pomieszczeń. Przy czym, warto dodać, że większość roślin wymaga światła rozproszonego. Do ciekawych pomysłów na ekspozycje roślin należy:

  • podwieszanie doniczek pod sufitem,
  • umieszczanie doniczek na stojakach,
  • montowanie doniczek na drabinie,
  • wieszanie doniczek na ścianach.

Przedstawione propozycje nie tylko pomogą wyeksponować uprawiane przez nas rośliny, ale także ożywią przestrzeń. Warto więc włożyć nieco wysiłku i udekorować w ten sposób wnętrze domu.

 Doniczka wiszącaFot. chikid (Pixabay.com)

 

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe do mieszkania

Kategorie: Dekoracje i akcesoria
Tagi: aranżacje wnętrz dekoracje wnętrz rośliny w domu ekspozycja roślin
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia