Jak stać się członkiem spółdzielni i dlaczego warto. Poznaj nowe przepisy

Utworzono: 2019-01-22 g. 11:52
Autor: Sławomir Bobbe
Spółdzielnie aktualizują ciągle swoje spisy spółdzielców
Spółdzielnie cały czas aktualizują spisy spółdzielców po zmianach w Prawie spółdzielczym. Tych było bardzo dużo, ale najważniejsze dotyczyły członkostwa. Obecnie jest zdecydowanie mniej biurokracji, a pozycja spółdzielców w stosunku do władz spółdzielni jest silniejsza.

Po zmianie przepisów członkostwo w spółdzielni nabywa się z mocy prawa. Tak więc członkiem spółdzielni zostaje automatycznie osoba, której przysługuje:

  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
  • roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu,
  • osoba będąca założycielem spółdzielni.

Nie ma już konieczności wypełniania deklaracji, ani tym bardziej opłacania wpisowego i udziału. To przynajmniej kilkaset złotych oszczędności. W praktyce wystarczy nabyć lokal spółdzielczy, by stać się członkiem spółdzielni.

Sprawdź: Co musisz wiedzieć o użytkowaniu wieczystym 2019

Odrębna własność - deklaracja konieczna

Ale uwaga - nieco inaczej wygląda sytuacja tych, którzy posiadają odrębną własność lokalu. Ci właściciele mogą, ale nie muszą zostać członkami spółdzielni. W ich wypadku wymagane jest wypełnienie wniosku o członkostwo w spółdzielni (na przykład wtedy, gdy kupią lokal od jej członka). Nawet jeśli zdecydują się wstąpić w szeregi spółdzielców, nie będą musieli opłacać wpisowego i udziałów, jedyna czynność którą muszą wykonać to złożenie odpowiedniej deklaracji.

Każda spółdzielnia indywidualnie, w swoim statucie, określa zasady przyjmowania i wykluczania członków. Decyzję o przyjęciu w poczet spółdzielców podejmuje zarząd, zwykle robi to w około dwa miesiące od złożenia podania. Jedynie w uzasadnionych wypadkach może takie podanie odrzucić, zwykle powołując się na statutowy zapis, który może wyglądać tak „spółdzielnia może odmówić przyjęcia w poczet członków osoby, której postępowanie wobec Spółdzielni uzasadniałoby jej wykreślenie w przypadku, gdyby była członkiem".

Czy warto zapisać się do spółdzielni?

Korzyści z członkostwa w spółdzielni jest kilka. Do najważniejszych należą prawa wyborcze. Spółdzielca może zarówno sam kandydować na przykład do rady nadzorczej spółdzielni, jak i wybierać członków tejże rady. Będąc poza strukturami spółdzielni takiej możliwości nie ma. Co ważne, wielu mieszkańców skarżyło się na niedostateczną transparentność działania władz spółdzielczych, a bywało i tak, że zbyt dociekliwi mieszkańcy byli wkreślani z grona spółdzielców, przez co tracili wpływ na działania spółdzielni i uniemożliwiano im wgląd w jej sprawy. Po zmianach w przepisach władze spółdzielni nie mogą po prostu wykreślić czy wykluczyć mieszkańca z grona spółdzielców.

Wyjaśniamy: Co z tymi śmieciami? Od kiedy nowe zasady segregacji odpadów

Są jednak i korzyści materialne. Wiele starych spółdzielni, powstałych w czasach PRL ma ciągle potężny zasób lokali, które obecnie wykorzystywane są komercyjnie. Takie spółdzielnie dorobiły się na przykład sal widowiskowych i osiedlowych domów kultury, parkingów, garaży, pawilonów handlowych. Każda taka nieruchomość daje możliwość pozyskiwania dochodów, często bardzo wysokich.

Pieniądze uzyskane z działalności komercyjnej mogą być dzielone na spółdzielców i obniżać na przykład wysokość funduszu remontowego dla spółdzielców. W skrócie - im spółdzielnia aktywniej działa na rynku komercyjnym, tym większe prawdopodobieństwo zysków i obniżenia kosztów funkcjonowania dla spółdzielców. Osoby, które mieszkają w tym samym budynku, ale nie będą należeć do spółdzielni, z takich „upustów" skorzystać nie będą mogły. 

Kategorie: Zmiany w prawie
Tagi: mieszkanie spółdzielcze spółdzielnia mieszkaniowa prawa spółdzielców
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia