Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Utworzono: 2020-05-29 g. 00:00
Autor: Monika.Jasinska
Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera?
Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych, ale i dopełnienia licznych formalności. Ilość dokumentów niezbędnych do skompletowania wzrasta, gdy decydujesz się na kredyt hipoteczny. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera.

Jak wybrać dobrą ofertę?

 
Od czego zacząć proces zakupu mieszkania? Od porównania dostępnych ofert. Pamiętaj, że nie należy kierować się wyłącznie samą ceną. Dobrze jest sprawdzić wcześniej opinie o danym deweloperze, a przede wszystkim o zrealizowanych przez niego inwestycjach. W dzisiejszych czasach zrobisz to w zaledwie kilka minut, wystarczy jedynie dostęp do sieci. Kieruj się rzetelnymi opiniami, pojedyncze negatywne wypowiedzi niekoniecznie muszą mieć wiele wspólnego z prawdą, jeśli jednak dany deweloper ma rozbudowaną, negatywną historię w sieci, to może lepiej poszukać innych propozycji.

W dzisiejszych czasach oferty na sprzedaż mieszkań bez problemu znajdziesz w sieci. Skorzystać możesz także z biur nieruchomości lub bezpośrednio skontaktować się z wybranym deweloperem. To ostatnie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat dla pośredników. Pamiętaj przy tym, że możesz negocjować cenę z deweloperem. Warto to zrobić, ponieważ deweloperzy są gotowi na niewielką obniżkę. Oferta w dużych miastach będzie bardziej rozbudowane. Deweloper z Warszawy domd.pl  czy z Gdańska zazwyczaj ma do zaproponowania przynajmniej kilka lokalizacji.

Prospekt informacyjny - co w nim sprawdzić?

Dokument, który powinien Cię zainteresować, to tzw. prospekt informacyjny. Jego przedstawienie nabywcy mieszkania jest obowiązkiem dewelopera. Co więcej, powinien to zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Jakie rodzaju informacje znajdziesz w tym dokumencie? Widnieją tam dane dotyczące samego dewelopera, jak również konkretnej inwestycji. Dowiesz się z niego zatem, m.n. kim jest deweloper, jakie posiada doświadczenie, ale i inwestycja posiada pozwolenie na budowę oraz, jaki jest jej sposób finansowania. W prospekcie informacyjnym zawarte są także informacje dotyczące zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. W przypadku, gdy deweloper nie przekaże Ci prospektu, to możesz poprosić o jego wydanie.

Obowiązkowy załącznik do prospektu stanowi standard wykończenia. Określa on techniczne elementy mieszkania, których wykonanie jest obowiązkiem dewelopera. Dowiesz się z niego m.in. czy mieszkanie oddawane jest w stanie deweloperskim czy np. w standardzie pod klucz.

O co zapytać dewelopera?

Na rozmowę z deweloperem warto wcześniej się przygotować. Wystarczy spisać pytania, na których odpowiedzi są z jakiegoś względu dla Ciebie istotne. Jakie wątpliwości możesz w ten sposób rozstrzygnąć?

 

  • Czy zakup garażu jest obowiązkowy? Jeśli tak, to jaka forma posiadania przynależności jest przewidziana dla nabywcy?
  • Jak prezentuje się plan zagospodarowania przestrzennego okolicy?
  • Czy miejsce parkingowe jest płatne?
  • Jaka jest jakość wykorzystanych materiałów do budowy?
  • Jaki jest przewidywany czynsz i koszty użytkowania mieszkania?
  • Jakie są plany zagospodarowania części wspólnej?
  • Jakie będą wydatki administracyjne?

 

Pamiętaj, że rozmowa z deweloperem nie jest dla Ciebie w żaden sposób zobowiązująca, dopóki nie podpiszesz umowy. Dopiero jej zerwanie może wiązać się z karą umowną, która sięga zazwyczaj 5% wartości nieruchomości. Inwestycja mieszkaniowa dotyczy wysokich kwot, dlatego odpowiednio się do niej przygotuj i nie bój się zadawać 

Kategorie: Nieruchomości
Tagi: zakup mieszkania deweloper
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia