Skrzynka na listy – wymagania i przepisy, które musi spełniać. Na co zwrócić uwagę kupując skrzynkę na listy?

Utworzono: 2018-08-24 g. 09:41
Autor: Nina Romanek
Skrzynka na listy
Kto choć raz czekał na ważny list paczkę, ten wie, ile tak prosta z pozoru usługa może dostarczyć nam nerwów i rozczarowania. Często bowiem okazuje się, że przesyłka została pozostawiona do odbioru na poczcie, bo jej rozmiar nie pozwalał na wsunięcie do skrzynki.

Zanim za niedostarczenie przesyłki obwinisz listonosza, sprawdź, czy twoja skrzynka pocztowa spełnia wszystkie wymogi.

Uwaga! Właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania skrzynki pocztowej i umieszczenia jej w dostępnym miejscu. Za jego niedopełnienie w ustawie Prawo pocztowe określona jest kara pieniężna. Wynosi ona od 50 złotych do 10 tysięcy złotych. Decyzję o jej wysokości podejmuje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, biorąc pod uwagę szkodliwość czynu. 

Skrzynka na listy – wymogi

Aby skrzynka na listy spełniała wszelkie wymogi i zabezpieczała nasze przesyłki przed zniszczeniami powinna być wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Musi zostać umieszczona w miejscu o łatwym dostępnie dla operatora i odbiorcy.

Przeczytaj też: Brak tabliczki z numerem na domu może kosztować 250 złotych 

Zgodnie z przepisami skrzynka powinna być wykonana z materiału, który zapewni ochronę przed kradzieżą oraz zagwarantuje poufność umieszczanych w niej przesyłek oraz być zamykana na klucz.

Skrzynka pocztowa powinna również pomieścić przesyłkę w formacie C4 (koperta o wymiarach 23 cm x 32,4 cm) i łącznej grubości 6 cm. Im większa skrzynka tym mniejsze ryzyko, że zamiast przesyłki dostaniemy awizo i przesyłka zostanie odesłana do punktu odbioru. Skrzynki o wspomnianych wymiarach spełniają wymogi Unii Europejskiej oraz rozporządzenia MAiC z dnia 3 kwietnia 2014 roku. Skrzynka na listy musi mieć otwór wrzutowy o odpowiednich rozmiarach. Nie mniej niż 32,5 cm i nie więcej niż 40 cm w przypadku skrzynek, w których przesyłki umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki. Natomiast skrzynka, w  której przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią, otwór musi mieć nie mniej niż 23 cm i nie więcej niż 28 cm.Fot. adreypopov (123RF) 

Tadeusz Galica, znany w całym Zakopanem, sympatyczny listonosz, apeluje o przymocowywanie skrzynek na bramach oraz klatkach schodowych starych kamienic, których to braki są wciąż zmorą dostarczających listy. Ważne, aby każda skrytka była również widocznie podpisana numerem lokalu lub nazwiskiem. Jeśli budynek zamieszkuje więcej niż jedna rodzina, oznakowane skrzynki powinny znajdować się przy każdym z wejść.

Jak powinna wyglądać skrzynka na listy?

Nie ma reguł i wymogów, jak powinny wyglądać skrzynki na listy. Oczywiście w bloku, bez wyraźnej potrzeby i zgody wspólnoty/zarządu nie można wieszać swoich własnych skrytek, ale już w obrębie własnej działki panuje wszelka dowolność wzorów i kolorów. I tak właśnie we wspomnianym wcześniej Zakopanem możemy podziwiać cały wachlarz pięknych, ręcznie rzeźbionych i artystycznie wykonanych skrzynek. Zachowanie górskiej atmosfery to prawdziwa gratka dla zwiedzających miasto turystów.

Wybierając skrzynkę na listy warto kierować się nie tylko wymogami technicznymi, ale także zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz ładną formę i zdobnictwo, które staną się dekoracją naszej bramy lub drzwi. Jeśli lubisz zamawiać wszelkie gazetki reklamowe albo prenumeratę do domu, wybierz wersję z tzw. gazetnikiem, czyli tubą, do której zmieszczą się czasopisma.

Z punktu widzenia listonosza i osoby, która oczekuje na ważną przesyłkę ciekawe wydają się skrzynki z wbudowanym domofonem, dzięki czemu operator poczty może błyskawicznie poinformować o przesyłce albo upewnić się, że na pewno nikogo nie ma i pozostawić awizo. 

Kategorie: Porządki i eksploatacja
Tagi: skrzynki na listy skrzynki pocztowe
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia