Nietypowe zastosowanie herbaty. 8 niezawodnych trików

Utworzono: 2021-04-06 g. 10:35
Autor: Anna Skibicka
Wykorzystanie herbaty w domowych porządkach
Herbata pomaga nie tylko w odchudzaniu, ale również w sprzątaniu. Sprawdź 8 zastosowań herbaty w pracach domowych.

Herbata dotarła do Polski w 1664 roku. Na początku na ten napój mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Teraz herbata jest niemal w każdym domu. Niewielu jednak wie, że te suszone liście herbaty świetnie się sprawdzają podczas domowych porządków.

Zobacz również: Nietypowe zastosowania chusteczek nawilżanych dla dzieci 

1. Herbata jako nawóz do kwiatków

Wystarczy, że raz w tygodniu podlejesz swoje rośliny naparem z czarnej herbaty. Dzięki temu będą przez długi czas bujnie rosnąć i cieszyć oko soczystą zielenią.

2. Herbata na mszyce

Mszyce atakują kwiaty w Twoim ogrodzie? Istnieje prosty sposób, żeby pozbyć się tych szkodników. Wystarczy zaparzyć mocną czarną herbatę i przelać ją do spryskiwacza. Spryskaj zaatakowaną przez mszyce roślinę i odczekaj kilka godzin. Po tym czasie uciążliwe insekty przestaną być Twoim zmartwieniem.

3. Herbata na owady w kuchni

Jeżeli nie możesz się pozbyć muszek owocówek wykorzystaj herbatę. Przesyp do bawełnianych woreczków miętową herbatę i umieść je w szafkach, w których przechowujesz żywność. Aromat herbaty skutecznie odstraszy insekty panoszące się po kuchni lub spiżarni.

4. Herbata na nieprzyjemny zapach

Herbata ma właściwości pochłaniające nieprzyjemny zapach. Działa również antybakteryjnie. By się pozbyć przykrej woni wydobywającej się z kosza na śmieci, kuwety pupila czy butów, wystarczy wrzucić w te miejsca kilka zużytych torebek po herbacie.

PoznajNietypowe zastosowanie spirytusu salicylowego

5. Herbata na trudne zabrudzenia

Herbata może zastąpić płyn do mycia naczyń. Wystarczy, że wrzucisz kilka torebek herbaty do wody, w której namaczasz naczynia. W tak przygotowanym roztworze pozostaw naczynia na kilkanaście minut. Po tym czasie brud z łatwością umyjesz, a naczynia będą pięknie lśniły.

6. Herbata, jako nabłyszczacz do ciemnych mebli

Nie trzeba kupować płynów czy sprayów nabłyszczających drewniane meble. Wystarczy, że przetrzesz je zaparzoną i wilgotną saszetką herbaty, a później wypolerujesz suchą ściereczką. 

7. Herbata do mycia luster i okien

Zapomnij o zaciekach i smugach. Herbata świetnie usuwa tłuste ślady oraz przywraca połysk. Zaparz mocny napar z herbaty. Przelej go do rozpylacza i spryskaj szybę. Suchą ściereczką wypoleruj powierzchnię. Przy tej czynności trzeba uważać, żeby drobinki herbaty nie osiadły na ścianie.

8. Herbata do czyszczenia dywanów

Po co kupować drogie proszki do dywanów, kiedy w kuchni znajdziemy o wiele tańszy - herbatę. Ma działanie antybakteryjne, dlatego nie tylko odświeżymy dywan, ale również pozbędziemy się bakterii. Zużyte liście herbaty wysusz i rozsyp na dywanie. Trzeba pamiętać, żeby dokładnie je wetrzeć we włosie. Po 20 minutach odkurz dywan. 

Polecamy poradnik: Jak przekonać dziecko lub partnera do sprzątania 

Kategorie: Porządki i eksploatacja
Tagi: domowe sposoby na porządek herbata porządki w domu
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia