Do czego można stosować sól w domu (WIDEO)

Utworzono: 2020-01-13 g. 11:33
Autor: redakcja.regiodom
Zastosowanie soli
Sól jest najpopularniejszą przyprawą. Przydaje się jednak nie tylko do przygotowywania smacznych posiłków. Sól możemy wykorzystać również w praniu, sprzątaniu i płukaniu gardła. Zobacz wideo z najciekawszymi domowymi trikami solnymi.

Zastosowanie soli nie kończy się na dodawaniu posiłkom smaku. Przyprawa ta ma w domu dużo więcej zastosowań. Na przykład roztwór z soli bardzo dobrze poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Przyprawa świetnie nadaje się też do odświeżenia garderoby i dywanu oraz podtrzymania ciepła w termoforze.

 PrzeczytajDo czego warto stosować w domu sok z cytryny 

Dzięki soli nasza srebrna biżuteria odzyska dawny blask. Wystarczy przygotować dla niej solną kąpiel. W szklanej miseczce umieszczamy folię aluminiową, wsypujemy garść soli i zalewamy to szklanką wrzącej wody. Do roztworu wkładamy biżuterię i czekamy aż woda ostygnie. Następnie wyciągamy srebra i wycieramy je do sucha, by nie powstały zacieki. 

Oto wideo z kilkoma niezawodnymi sposobami na zachowanie porządku w domu.


Źródło: Agencja TVN/x-news 

 Polecamy również: Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej  

Sól może przysłużyć się również naszemu zdrowiu. Już nasze prababki stosowały solną płukankę na bolące gardło. Wystarczy zmieszać łyżkę soli ze szklanką gorącej wody i płukać gardło tym roztworem. Czynność należy powtarzać kilka razy dziennie. Ale uwaga, osoby wrażliwe na tak słony smak, mogą mieć odruch wymiotny. 

Sól najlepsza w walce z mrówkami

Bardzo często mrówki z naszego ogrodu wchodzą do domu. Wtedy spotykamy je spacerujące przy drzwiach wejściowych, oknie balkonowym, czy przy kuchennym stole. By zwalczyć mrówki należy posypać sól przy progu w drzwiach wejściowych i balkonowych oraz w oknach i innych miejscach, którymi mrówki mogą dostać się do domu. 

Sól przydaje się również w ogrodzie. Jeżeli mamy ścieżki ułożone z kostki brukowej, a w szczelinach rośnie nam niechciana trawa, wystarczy przestrzenie między kostkami posypać solą i polać wodą. 

Słona kąpiel przywróci biel firankom

Pożółkłe firanki nabiorą blasku, jeżeli po praniu zamoczysz je na kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem soli (na 3 litry wody użyj 4 łyżki soli). Po namaczaniu firanki wypłucz i rozwieś. 

Pochłaniacz wilgoci i brzydkich zapachów

Te właściwości soli przydać się mogą w łazience lub w toalecie. Aby zmniejszyć wilgotność powietrza lub pozbyć się przykrego zapachu należy nasypać sól do otwartego pojemnika i postawić go na podłodze. 

Sól pomoże również pozbyć się brzydkiego zapachu z rąk po przygotowywaniu ryby, obieraniu czosnku lub cebuli. Zanim umyjesz ręce mydłem przetrzyj lekko dłonie drobnoziarnistą solą. 

Jeżeli chcemy pozbyć się zapachu ryby z patelni lub garnka, to wcierajmy w naczynie podgrzaną sól.

Z soli można też robić dekorację. Wystarczy ładny słoik lub inne przezroczyste naczynie, w którym ułożymy warstwowo gruboziarnistą sól oraz suszone zioła. Dekoracja kuchenna wykonana z gruboziarnistej soli i suszonych ziół.Fot. nanairo7clover/x-news

Mycie szyb z wykorzystaniem soli

Jeżeli chcemy umyć szyby, a za oknem mróz, sól również się przyda. Wystarczy przetrzeć szyby gąbką zwilżoną w słonej wodzie (szklanka wody z dwiema łyżkami soli). Takie szyby nie zamarzną nawet przy bardzo niskich temperaturach. Po umyciu szyby musimy wypolerować. Metoda ta jest również pomocna podczas czyszczenia szyb samochodowych zimą lub podczas ich rozmrażania.

 Przeczytaj: Jak posprzątać mieszkanie bez używania detergentów 

Kategorie: Porządki i eksploatacja
Tagi: środki czyszczące sprzątanie porządki w domu
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia