Wrześniowe sadzenie bylin. Które byliny lubią słońce, a które cień?

Utworzono: 2019-09-05 g. 09:13
Autor: Ilona Burkowska
Liliowce na rabacie
Wrzesień to pora sadzenia bylin. Dotyczy to zwłaszcza bylin, które kwitną wiosną i latem. Takie, których kwitnienie przypada na jesień, sadzi się wiosną – aż do połowy maja. Zobacz, jakie byliny sadzimy we wrześniu.

Byliny posadzone we wrześniu i na początku października zdążą się jeszcze ukorzenić przed nadchodzącymi chłodami i mrozami. Niestety nie zawsze udaje się to bylinom posadzonym później.

 Warto wiedziećNawożenie roślin w ogrodzie we wrześniu 

Większość bylin jest mrozoodporna

Byliny nadają się do każdego ogrodu. Są roślinami wieloletnimi o nie zdrewniałych pędach. Raz posadzone i odpowiednio pielęgnowane, będą cieszyć oko wiele lat. Większość bylin jest mrozoodporna. Tylko niektóre (np. dalie czy kanny) trzeba wykopywać na zimę.

Byliny można posadzić na rabatach, tworząc z ich jedno- lub wielogatunkowe kompozycje. Można z nich tworzyć „wyspy" na trawniku.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby

Ponieważ byliny będą rosnąć w jednym miejscu co najmniej kilka lat, trzeba dobrze przemyśleć miejsce ich posadzenia. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją przekonać na głębokość 30-40 cm i użyźnić, np. dodając kompostu. Dostarczy on bylinom potrzebne minerały i poprawi strukturę ogrodowej ziemi.

Przed zimą warto posadzone jesienią byliny wyściółkować korą, torfem ogrodniczym lub warstwą kompostu, żeby nie przemarzły.

Jak dbać o byliny?

Sadząc byliny, weźmy też pod uwagę ich zapotrzebowania świetlne – jedne lubią dużo słońca, inne wolą półcień lub nawet cień. Te ostatnie można wykorzystać np. pod drzewami, gdzie inne rośliny i trawa mają problemy. Nie wolno jednak zapomnieć o podlewaniu roślin.

Byliny wymagające dużo słońca w gorszym oświetleniu też będą rosły, ale znacznie słabiej. Będą też gorzej kwitły.

Nie jest prawdą dość powszechne przekonanie, że byliny – jak już się zagnieżdżą na rabacie – radzą sobie same. Trzeba je regularnie odchwaszczać, podlewać, zasilać nawozem.

 Przeczytaj poradnik: Rośliny na ozdobne rabaty wzdłuż płotów

Przykłady bylin

Irysy, czyli kosaćce bródowe, lubią słońce, ale i półcień (ich kwiaty są wtedy trwalsze i kolory nie blakną). Zależnie od odmiany kwitną od końca maja do drugiej połowy czerwca. Jeśli posadzimy irysy karłowe, to kwiaty będziemy mieć już na początku maja. Te irysy uwielbiają słońca. Z kolei i w słońcu, i w półcieniu, udadzą się irysy syberyjskie.Kosaćce to rośliny oferujące prawdziwe bogactwo barw, zapachów i kształtów. Cieszą swoim wyglądem od kwietnia aż do późnego lata. Z samych tylko irysów można więc skomponować rabatę, która przez cały sezon będzie czarować pięknymi kwiatami.Fot. Alexas_Fotos (Pixabay.com)

Floksy, czyli płomyki, bardzo lubią słońce. Podczas suszy trzeba je jednak podlewać. Tolerują też lekki półcień. Dłużej w nim kwitną. Mogą rosnąc wiele lat w jednym miejscu. Dobrze jest jednak mniej więcej co sześć lat wykopać, podzielić na kilka części i przesadzić w nowe miejsce. Ich kuzyni, czyli floksy szydlaste, nadają się na rabaty skalne i murki.

Piwonie, inaczej peonie, sadzimy na stanowisku słonecznym, ewentualnie w lekkim półcieniu. Wprawdzie poradzą sobie też w cieniu, ale wtedy będą o wiele słabiej kwitnąć.

 Zobacz równieżPiwonie – dlaczego czasem przez kilka lat nie kwitną 

Dąbrówka rozłogowa – lubi miejsca cieniste i półcieniste. W słońcu rośnie w miarę dobrze tylko wtedy, gdy zadbamy o to, by gleba była stale wilgotna.Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) nie ma dużych wymagań uprawowych: lubi glebę o odczynie obojętnym, bogatą w próchnicę i składniki mineralne. Jest też odporna na niską temperaturę. Bylina ta jest idealnym wyborem na roślinę obwódkową oraz na skalniaki.Fot. Hans (Pixabay.com)

Liliowce – są niewybredne, a więc bardzo łatwe w uprawie. Lubią słońce, ale całkiem dobrze czują się eż w półcieniu. Są długowieczne. Mogą długo rosnąć w jednym miejscu. Bardzo łatwo się je rozmnaża. Najlepiej zrobić to w sierpniu i we wrześniu.

Margerytki, inaczej złocień wielki, sadzi się w miejscach słonecznych. Rozmnaża się je wiosną lub pod koniec lata. Najodporniejsze są te o białych kwiatach. Margerytki o kwiatach żółtych są o wiele bardziej wrażliwe na mrozy i na ogół nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie.

Tojeść kropkowana to mrozoodporna, długowieczna bylina. Lubi cieniste lub półcieniste miejsca. W słońcu będzie rosła tylko wtedy, gdy zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. Jest rośliną ekspansywną. Jej odnogi mogą się pojawić w różnych miejscach ogrodu.

Bergenia sercowata – urośnie nawet w mocno zacienionym miejscu w ogrodzie. W pełnym słońcu jednak o wiele obficiej kwitnie. Ponieważ jednak nawet same jej liście wyglądają pięknie, można śmiało sadzić ją pod drzewami. Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) z dużą łatwością przystosowuje się do rozmaitych warunków uprawy. Jest to bylina zimozielona, która doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Można sadzić ją przy oczkach wodnych, na skalniakach oraz rabatach - zarówno tych słonecznych, jak i w cieniu.Fot. Skatti (Pixabay.com)

 PolecamyKwiaty i krzewy, które kwitną jesienią 

Kategorie: Rośliny
Tagi: rośliny ogrodowe byliny kwitnące kwiaty ogrodowe ogród jesienią jesień w ogrodzie wrzesień w ogrodzie wrześniowy ogród
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia