Uprawa truskawek na balkonie

Utworzono: 2013-05-29 g. 13:59
Autor: Edyta Hanszke
Truskawki na balkonie
Na nasłonecznionym balkonie można uprawiać owoce. Wiszące truskawki owocują przez cały sezon. Zobacz, jak uprawiać truskawki, gdy mieszkasz w bloku.

Pelargonie, surfinie, fuksje, begonie i niecierpki – to już znamy na balkonach. Kilka lat temu pojawiły się w ofercie producentów wiszące i pnące truskawki. Teraz to one zaczynają robić furorę. Odmian truskawek  nadających się do uprawy na balkonie jest na rynku coraz więcej.

Truskawki z doniczki

Truskawki uprawiane w pojemnikach zajmują mało miejsca i łatwo się je zbiera. Dojrzewają, nie mając kontaktu z ziemią, dzięki czemu rzadziej gniją i zwykle są czyste. 

Nazywane są też truskawkami pnącymi, ale wynika to z faktu, że wsadzone do ziemi tworzyłyby rozłogi. Umiejętnie ulokowane na balkonie mogą piąć się po balustradkach, kratkach, siatkach lub zwisać. W pierwszym przypadku trzeba je przywiązać, gdyż nie mają one własnych zaczepów.

Przeczytaj również poradnik: Truskawki w ogrodzie po sezonie

Pierwsze owocowanie takie truskawki rozpoczynają podobnie jak ich kuzynki w glebie – od od mają do czerwca. Następne zaczyna się po około miesiącu od zakończenia pierwszych zbiorów.

Minimalna średnica donicy, w jakiej możemy posadzić truskawki, to 25–30 cm. Lubią one ziemię próchniczą z dodatkiem kompostu lub torfu i niewielką ilością piasku. Odpowiedni odczyn gleby to obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5–6,5). Truskawki nie lubią gleb zasadowych, ani zbyt kwaśnych.

– Jeśli chcemy jeść te owoce, to najlepiej zasilać je naturalnymi nawozami w płynie z serii "pro natura". W tej chwili producenci mają bogatą ofertę takich nawozów – wyjaśnia Maria Bazan z Centrum Ogrodniczego Mrówka z Opola.

Sadząc krzaczki takich truskawek musimy uważać, by nie przysypać ich środka ziemią, bo młode liście mogą zachorować.

Warto wiedziećJak uprawiać owoce na balkonie 

Truskawki nie lubią też nadmiaru wody – korzenie rośliny będą gniły. Dlatego trzeba zadbać o drenaż w pojemniku.

Sadzonka truskawki nadającej się do uprawy na balkonie kosztuje od kilkunastu złotych. Dostępne na rynku odmiany to: Selva, Everest, Ostara, Evie II, Albion, Super Star, Temptation. 

Co smacznego można jeszcze posadzić na balkonie? Zioła lub poziomki w donicach. Za to, żeby na balkonie pięknie pachniało możemy posiać groszek pachnący, maciejkę lub posadzić heliotrop, który daje piękny waniliowy zapach. 

Dla miłośników lawendy: Uprawa, pielęgnacja i właściwości lawendy

Kategorie: Rośliny
Tagi: truskawki sezon truskawkowy
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia