Szczawik czyli kwiat szczęścia i miłości

Utworzono: 2020-10-26 g. 13:37
Autor: Anita Koszałkowska
Szczawik w doniczce
Gdy zbliża się wieczór lub deszcz liście szczawiku zamykają się i opadają w dół. Gdy tylko pojawi się słońce radośnie otwierają się i prężą.

W przyrodzie występuje ponad 800 gatunków szczawiku (Oxalis), najwięcej ich jest w Ameryce Płd. i Afryce. W Polsce rosną dziko, niektóre jak szczawik zajęczy to chwasty. Gatunki o zielonych i bordowych liściach doskonale udają się na rabatach i jako rośliny doniczkowe w domu. Do popularnych gatunków należy m.in. szczawik Deppego oraz szczawik purpurowy.

Szczawiki nazywane są kwiatami miłości lub kwiatami szczęścia, bo ich liście przypominają koniczynę. Składają się z trzech lub czterech owalnych bądź trójkątnych listków, które są osadzone na szczycie długiego ogonka. Odmienny wygląd mają jedynie liście szczawiku dziewięciolistnego. W zależności od gatunku i odmiany, szczawiki mają różny kolor liści i inną barwę kwiatów. 

 Warto wiedzieć: Jakie rośliny przepowiadają pogodę 

Oxalisy potrzebują dużo słońca

Szczawik czterolistny na delikatnej łodydze wytwarza zielone liście, a u nasady purpurowe. Natomiast kwitnie na czerwono. Szczawik trójkątny ma purpurowe liście, a kwiaty bladoróżowe.
Rośliny, niezależnie od tego czy rosną na rabacie czy w domu, wymagają słonecznego stanowiska, ziemi próchniczej i przepuszczalnej. Muszą mieć stale wilgoć, inaczej bardzo szybko usychają.
Szczawiki uprawiane w gruncie jesienią zamierają, na zimę trzeba je przykryć. Jeśli szczawiki uprawiamy w pojemnikach na zewnątrz, to na zimę najlepiej przenieść je do chłodnego pomieszczenia (z temp. 10-12°C) i przetrzymać do wiosny. Od czasu do czasu trzeba je minimalnie podlewać, tak żeby ziemia całkiem nie przeschła.

Oxalisy nadają się na skalniaki lub rabaty jako rośliny okrywowe, ponieważ łatwo się rozrastają i szybko tworzą atrakcyjne i gęste kobierce. 

 Szczawiki można uprawiać na rabatach i skalniakach, ale też w pojemnikach na balkonach i tarasach.Fot. Katarzyna Laszczak

PolecamyRośliny na skalniaki ogrodowe, które kwitną od wiosny do jesieni 

Szczawik na parapecie

Doniczkowe szczawiki na czas zimy słabną, dlatego w tym okresie nie wymagają intensywnego podlewania. Odżyją wiosną. W trakcie sezonu należy je kilkukrotnie zasilić nawozem do roślin intensywnie rosnących.
Szczawiki rozmnaża się za pomocą bulw. Wystarczy wyrwać kilka łodyg z fragmentem bulwy i posadzić w nowe miejsce. 

 Warto wiedziećSposoby na przezimowanie kwiatów balkonowych

Kategorie: Rośliny
Tagi: szczawik rośliny na rabaty szczawik kwiaty miłości kwiaty szczęścia Oxalis
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia