Metasekwoja chińska – żywa skamieniałość we współczesnych ogrodach

Utworzono: 2011-06-30 g. 14:55
Autor: Anita Koszałkowska
Metasekwoja chińska
Metasekwoja chińska to drzewo z epoki dinozaurów. W Polsce odciski metasekwoi znaleziono na węglu brunatnym. Do lat czterdziestych ubiegłego wieku uważane było ono za wymarłe.

W Chinach znaleziono sadzonki i ponownie odkryto metasekwoję dla ogrodnictwa. W latach 50. dwudziestego wieku roślina ta wprowadzona została do szkółek, a więc i do uprawy w ogrodach. Jest niezwykle dekoracyjna i nie ma wielu wymagań. Na jednym krzewie igły przebarwiają się na jasnożółto i zielono.

Przeczytaj równieżCytryniec chiński – jak go uprawiać w ogrodzie

Co lubi metasekwoja chińska

Roślina jest łatwa w uprawie. Sadzonkę metasekwoi  należy posadzić na stanowisku jasnym, osłoniętym od wiatru. Ziemia powinna być żyzna i wilgotna. Roślinie nie przeszkodzi nawet sezonowe podmywanie. Woli bowiem nadmierną wilgoć, niż długotrwałą susze.

Młodą sadzonkę, zaraz po kupieniu, warto na dwa, trzy lata posadzić do donicy i na czas zimy przenieść do jasnego i ciepłego (ok. 10°C) pomieszczenia. Metasekwoja bowiem należy do roślin nabierających mrozoodporności z wiekiem. Po tym czasie można ją przesadzić na stałe miejsce w ogrodzie. Starsze osobniki metasekwoi są już całkowicie odporne na mróz.

Metasekwoja chińska bardzo dobrze czuje się i wygląda nad wodą, dlatego może być jedną z roślin do oczka wodnego. Na zimę zrzuca igły, które wcześniej, jesienią przebarwiają się na czerwono. Rośnie dosyć szybko i jest rośliną długowieczną – niektóre ze źródeł mówią nawet o 2000 lat.

Polecamy poradnik: Uprawa lilii wodnych

Kategorie: Rośliny
Tagi: uprawa metasekwoi żywe skamieniałości metasekwoja
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia