Magnolia w ogrodzie. Dlaczego czasem nie kwitnie?

Utworzono: 2019-04-17 g. 00:00
Autor: Grażyna Zwolińska
Kwitnąca magnolia
Kwiaty magnolii wyglądają z daleka jak tulipany. Mają nawet 15 cm długości. Pojawiają się na krzewie, zanim ukażą się pierwsze liście. Magnolia wzbudza zachwyt.

Kwiaty rozwijają się pojedynczo na gałązkach. Większość jest w pastelowych odcieniach różu. Bywają też jednak białe, kremowe, a nawet żółte.

Jedne z pierwszych kwiatów na Ziemi

Magnolia dostała swą nazwę od nazwiska XVII-wiecznego francuskiego botanika Pierre'a Magnola. Dziś w naturze rośnie w Chinach, Japonii, Korei i na wschodzie Ameryki Północnej. Warto zapamiętać, że magnolie są jednymi z pierwszych roślin kwiatowych, jakie pojawiły się na naszej planecie. Ich skamieniałości pochodzą sprzed 20 milionów lat (a roślin z tej rodziny - sprzed 95 mln).

Polecamy poradnik: Jak uprawiać magnolię – odmiany, wymagania i pielęgnacja

W Korei Północnej kwiaty magnolii traktowane są z wielką godnością, jako narodowy symbol. Wykorzystywane są tam w propagandzie wizualnej.

Magnolie zapylane są przez chrząszcze

W naszych ogródkach sadzimy najczęściej odmiany karłowe magnolii, dorastające jedynie do dwóch metrów. W większych ogrodach można sobie pozwolić na posadzenie odmian 3-4-metrowych. Bywają oczywiście jeszcze wyższe magnolie, dorastające nawet do 15 metrów.

Ciekawostką jest to, że kwiaty magnolii mogą być zapylane jedynie przez chrząszcze. A to dlatego, że kiedy powstawał ten rodzaj roślin, nie istniały jeszcze pszczoły ani motyle.

Gdy magnolia rośnie ładnie, ale nie kwitnie

Wielu właścicieli młodych magnolii zastanawia się, dlaczego ich krzew nie kwitnie. Powodów może być kilka. Jednym z najważniejszych jest to, w jaki sposób powstała sadzonka, która trafiła do naszego ogrodu. Jeśli kupiliśmy magnolię rozmnażaną z nasion, to na pierwsze kwiaty będziemy czekać co najmniej 10 lat. Magnolie rozmnażane przez szczepienie kwitną szybko – w trzecim, czwartym, a czasem nawet drugim roku uprawy. Ważny jest też oczywiście gatunek i odmiana. Dlatego krzewu magnolii nie powinniśmy kupować „w ciemno", lecz dobrze przepytać sprzedawcę.

Przeczytaj też: Magnolia – niezwykły kwiat 

Obwiązać koronę agrowłókniną

Powodem, że magnolia nie kwitnie może też być przemarznięcie rośliny. Jej pączki zawiązują się już na jesieni. Są charakterystycznie owłosione. Mniejsze to liściowe, większe, pękate to pąki kwiatowe. Podczas mroźnej zimy mogą ulec uszkodzeniu i nie doczekamy się kwiatów. Dlatego magnolie trzeba uprawiać w miejscu zacisznym, osłoniętym od zimnych wiatrów. Na zimę dobrze jest obwiązać koronę agrowłókniną. Zabieg taki można zrobić tylko w przypadku niedużego jeszcze drzewka. Dobrze jest też zabezpieczyć przed mrozem korzenie, bo rozchodzą się tuż pod ziemią. Na szczęście im magnolia starsza, tym odporniejsza na mróz.

Nie należy też przesadzać z nawożeniem magnolii nawozami azotowymi. Zbyt duże dawki azotu, podanego zwłaszcza po lipcu, zwiększyć mogą podatność na przemarzanie.

ZobaczTulipanowiec amerykański to urodziwy olbrzym 

Nie przycinajmy magnolii

Problemy z kwitnieniem mogą wynikać też z tego, że przycięliśmy gałęzie magnolii. Wytwarzają one kwiaty na pędach wieloletnich, więc jeśli je poobcinamy, na kwiaty będziemy musieli czekać nawet kilka lat. Ponadto magnolie w ogóle nie najlepiej znoszą ten zabieg, dlatego najlepiej nie przycinać ich w ogóle. Również z tego względu, kupując magnolię, zwróćmy uwagę jaki rozmiar osiągnie i wybierzmy taką, która będzie odpowiednia do naszego ogrodu.

W razie potrzeby usuwajmy tylko suche, przemarznięte, czy uszkodzone gałęzie.

Czasem magnolia kwitnie drugi raz

W Polsce najbardziej cenimy magnolie zakwitające wczesną wiosną, zanim na roślinie rozwiną się liście. Najwcześniej kwitnie magnolia gwiaździsta. Ma śnieżnobiałe, wąskie płatki. Tuż po niej, w kwietniu, kwitną te o wielkich, charakterystycznych kwiatach. Ich odmian jest tak wiele i wciąż powstają nowe, więc naprawdę wybór jest wielki.

Rzadziej uprawiane są w Polsce magnolie kwitnące późną wiosną i latem. Ich kwitnienie nie jest aż tak spektakularne, bo kwiaty są częściowo ukryte wśród liści.

Czasami magnolia zakwita ponownie. Kwiaty są jednak mniej obfite i nie tak atrakcyjne, jak przy pierwszym kwitnieniu.

Sprawdź też: Jak uniknąć błędów w uprawie magnolii

Kategorie: Rośliny
Tagi: magnolia krzewy magnolii uprawa magnolii egzotyczne kwiaty
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia