Lawenda w domu i ogrodzie: uprawa, pielęgnacja i jej właściwości

Utworzono: 2019-06-26 g. 10:31
Autor: Agata Kaźmierczak
Lawenda francuska
Lawenda ma piękny fioletowy kolor. Jej kępy ozdobią każdy ogródek, ale nie tylko. Z powodzeniem lawendę uprawiać można ją w domu, w doniczce na parapecie lub na tarasie. Przeczytaj, jak dbać o lawendę, by cieszyła nas swoim zapachem i kolorem.

Kęp lawendy nie spotkamy w Polsce przy drogach, czy w lasach, ponieważ nie rośnie ona u nas dziko. Ale możemy wysiać lub posadzić lawendę sami, w przydomowym ogródku. Najlepiej do tego nadaje się lawenda wąskolistna, to ona najczęściej gości w naszych ogrodach i doniczkach. Lawenda najpiękniej wygląda w pełni lata, tj. na przełomie lipca i sierpnia, wtedy właśnie kwietnie i wydziela najintensywniejszy zapach. Jej filetowe kwiatki świetnie kontrastują z zielenią drobnych liści oraz kolorem kamieni na przydomowych klombach.Lawenda lubi miejsca słoneczne oraz suchą, dobrze zdrenowaną i przepuszczalną glebę, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Na zdjęciu pokazana jest lawenda wąskolistna.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Warto przeczytać: Polskie zioła lecznicze – kiedy należy siać i jak je zbierać 

Jeśli lawendę wysiewamy sami, robimy to na początku marca, najlepiej pod szkłem. Nie zrażajmy się jednak, gdy roślina będzie wschodziła bardzo długo, bądźmy cierpliwi, bo okres kiełkowania może wynosić nawet od 7 do 8 tygodni.

Lawenda w ogrodzie – warunki uprawy

 • Lawenda uwielbia słońce. Zatem najlepsze będą dla niej miejsca nasłonecznione, najlepiej osłonięte od wiatru
 • Warto sadzić ją na skarpach bądź wzgórkach, gdyż lawenda nie znosi nadmiaru wody, woli miejsca suche. Dzięki wzgórkom woda swobodnie może spływać w dół. Wilgoć spowoduje, że lawenda zacznie gubić liście.
 • Podłoże dla lawendy powinno być przepuszczalne, w przeciwnym razie lawendzie mogą usychać liście.
 • Najlepiej wyglądać będzie, gdy zasadzimy lawendę grupowo, a nie pojedynczo. Wtedy fioletowy kolor jej kwiatów przyciągnie uwagę gości.
 • By nadać kępie lawendy ładny okrągły kształt, należy ją przycinać po kwitnieniu – przycinamy maksymalnie 50 proc. tegorocznego przyrostu, czyli części zielonej.
 • Lawendę rozmnażamy przez jesienny podział kęp.
 • Od czasu do czasu lawendę należy odżywić. Można wykorzystać do tego preparat do nawożenia lawendy na rabatach, który wzmocni rośliny i zintensyfikuje ich kwitnienie.

Dowiedz się: Ogródek ziołowy. Jakie zioła warto w nim mieć 

Lawenda uprawiana w doniczce – w domu i na tarasie

Lawendę z powodzeniem uprawiać można w doniczkach. Ze względu na to, że lubi suche podłoże, dobrze będzie czuła się w pokojach gościnnych oraz sypialniach. Nie zaleca się natomiast stawiać lawendy w łazience, gdyż panuje tam podwyższona wilgotność.Lawenda francuska jest jedną z ciekawszych i bardziej oryginalnych lawend. Roślina ta ma dość nietypową budowę kwiatów, które wyglądaj ja "kłosy" z płatkami na górze.Fot. PublicDomainPictures (Pixabay.com) 

 • Pamiętaj, by doniczka z lawendą miała ujście wody, bo roślina doniczkowa, jak i ta w ogrodzie nie lubi zbyt mokrego podłoża.
 • Podlewamy ją nie więcej niż 1–2 razy w tygodniu, lepiej przesuszyć lawendę niż zbyt obficie podlewać.
 • Lawendę w doniczce przycinamy podobnie, jak w przypadku lawendy w ogrodzie, tj. maks. połowę tegorocznego przyrostu, najlepiej jednak, by ściąć 1/3 przyrostu.
 • Należy nawozić roślinę niewielką ilością nawozu płynnego.
 • W warunkach domowych efekty uprawy lawendy będą najlepsze w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza.
 • Lawendę, która zajmowała miejsce na tarasie, najlepiej przezimować w pomieszczeniu chłodniejszym, np. w budynku gospodarczym lub na chłodnym strychu

Przeczytaj: Zastosowanie i właściwości olejku z drzewa herbacianego 

Jaka lawenda do ogrodu, a jaka do doniczki

Lawenda ma sporo gatunków i odmian. Najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna, zwana też lawendą lekarską. Ten gatunek lawendy możemy uprawiać zarówno w doniczkach, jak i w gruncie - w ogrodzie, bo jest w miarę odporna na mróz (choć w zimniejszych regionach kraju warto ją na zimę okryć). Lawenda ta ma również bardzo pożyteczne właściwości lecznicze, wymienione poniżej.

Bardzo atrakcyjnym gatunkiem jest lawenda francuska. Jest kwiatostany mają charakterystyczne "skrzydełka". Trzeba jednak wiedzieć, że lawenda francuska w gruncie nie przetrwa polskiej zimy. Za to bardzo dobrze nadaje się do uprawy doniczkowej (zimę musi spędzić w domu). Lawenda francuska nie też takich właściwości leczniczych, jak lawenda wąskolistna, choć ma równie przyjemny zapach. 

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać lawendę francuską

Właściwości lawendy

 • Wywary z lawendy działają uspokajająco i relaksująco. Stosujemy ją w postaci herbatki lub nalewki lub suszone kwiaty dodajemy do wody podczas kąpieli.
 • Leczniczo wpływa na problemy z żołądkiem i jelitami zwykle wywołanymi nerwicami. W tym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
 • Suszoną lawendę stosujemy także do przyprawiania potraw szczególnie mięsnych.
 • Suszoną lawendę przechowywać można w pomieszczeniach, w którym przebywamy na co dzień, wtedy jej zapach będzie nam towarzyszył każdego dnia. 

Polecamy poradnik: Jak uprawiać lawendę w ogrodzie i doniczce Bukiet z suszonej lawendy jest piękną dekoracją wnętrza i wydziela przy tym cudowny zapach.Fot. sxc.hu (sinoreport)

Kategorie: Rośliny
Tagi: lawenda w ogrodzie uprawa lawendy lawenda lawenda w doniczce właściwości lawendy
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia