Jak zrywać bez i pielęgnować bukiety z bzu, by kwiaty stały jak najdłużej

Utworzono: 2019-05-07 g. 15:24
Autor: Katarzyna Piojda
Bukiet z lilaków
Bez to kwiat kojarzony z wiosną. Warto wiosnę w takim wydaniu zaprosić do naszego domu, czyli zerwać bez i wstawić go do wazonu z wodą. Radzimy, co zrobić, żeby kwiaty bzu wyglądały świeżo jak najdłużej.

Białe, różowe, fioletowe czy dwukolorowe bzy zachwycają kolorem. Intensywnie też pachną, chociaż niektórzy uważają, że te kwiaty mają duszący zapach. Wielu z nas i tak chętnie widziałoby bukiet z bzu u siebie w domu.

Pora na ścięcie bzu

Istotna jest pora dnia ścinania bzu. – Bez powinniśmy ścinać albo wcześnie rano, albo pod wieczór – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ten, zrywany w ciągu dnia, może potem krócej wyglądać świeżo. Gałązki należy ucinać ostrym nożem albo sekatorem, a nie urywać.

Zobacz również: Drzewa i krzewy kwitnące  w maju

Dolne listki można usunąć, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko gnicia tych listków w wodzie. To z kolei mogłoby powodować brzydki zapach wody i prowadzić do tego, że bukiet przetrwałby krótko. Przed włożeniem bzu do wazonu z wodą powinniśmy jeszcze przyciąć jego gałązki pod skosem. Są i tacy, którzy zmiażdżą końcówki gałązek bzu. Robią to przy użyciu większego kamienia, a jeśli są w domu, to młotka.

Wrzątek na maksymalnie pół minuty

Kolejna rada ogrodnika: – Gałązki bzu dobrze jest zanurzyć we wrzątku na 20 sekund, maksymalnie pół minuty, a potem włożyć do wazonu. Do wody można dodać odżywkę, żeby kwiaty dłużej zachowały swój wygląd.

Ważna jest regularna wymiana wody. – W przypadku bukietów z bzu powinniśmy wymieniać ją raz dziennie, może być nawet 2 razy w ciągu dnia – podkreśla Mikietyński. – Przy każdorazowej wymianie wody warto obmyć śliskie końcówki gałązek i je delikatnie obciąć.

Polecamy poradnik: Kiedy i jak przycinać forsycję, by pięknie kwitła

Niektórzy nie wymieniają wody, lecz ją tylko dolewają, bo bez potrzebuje dużo wody. Gdy natomiast bez więdnie, mimo świeżej wody, można zafundować mu swoistą kąpiel. To znaczy: na około 2 godziny włożyć go całego do miski z zimną wodą. Po tym czasie należy go delikatnie otrzepać z wody i ponownie wstawić do wazonu. Często ścinamy gałęzie bzu, by ozdobić nasze mieszkanie pięknymi bukietem. Jednak w związku z intensywnym zapachem kwiatów bzu, nie powinniśmy stawiać ich w sypialni.Fot. Sophkins (Pixabay.com)

Kategorie: Rośliny
Tagi: bez lilak pospolity krzewy kwitnące kwiaty cięte
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia