Jak dbać o kapryśnego fikusa benjamina

Utworzono: 2020-12-14 g. 11:01
Autor: Grażyna Zwolińska
Fikus benjamin
Jeśli fikusowi benjamina nie odpowiadają warunki, zaczyna zrzucać liście. Nie po kilka, lecz naprawdę wiele. Nie znosi np. papierosowego dymu. Nie nadaje się więc dla palaczy.

To piękne drzewo, pochodzące z lasów tropikalnej części Azji, w naszych mieszkaniach rzadko przekracza 2 m wysokości. Jego rozłożysta korona z masą liści na lekko zwisających gałązkach, wymaga odpowiedniego miejsca w pokoju. Są też fikusy uformowane na bonsai.

Polecamy też: Bonsai łatwy w uprawie czyli fikus ginseng

Uprawa benjamina - uwaga na światło

W kwiaciarniach można kupić wiele odmian fikusa benjamina. Najbardziej popularne są te o liściach zielonych, białozielonych i żółtozielonych.

Lepiej kupić niewielki okaz fikusa, bo łatwiej przystosuje się on do warunków naszego mieszkania. Duży może mieć z tym problem, bo fikus benjamina nie znosi np. zmiany kąta padania światła. Roślina zrzuca wtedy liście. Trzeba od razu wybrać dla niego stałe miejsce i zaznaczyć na doniczce tzw. znak świetlny. Jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli na krótko przestawić donicę, pomoże nam znów prawidłowo ustawić roślinę.

 Czytaj też: Kwiaty doniczkowe do jasnych pomieszczeń 

Nie wystawiaj fikusa latem na słońce

Fikus benjamina wymaga do rozwoju odpowiedniego światła. Gdy postawimy go za daleko od okna, przestanie rosnąć. Zimą, gdy światła z reguły jest za mało, może zacząć gubić liście. Podobnie zareaguje na nadmiar światła. Szczególnie szkodliwe jest dla niego ostre słońce. Dotyczy to zwłaszcza odmian o pstrych liściach. Stracą urodę, skręcą się i opadną. Dlatego nie wolno wystawiać benjaminów na nasłonecznione tarasy.

Kąpiel fikusa benjamina pod prysznicem wskazana

Przyczyną masowego opadania liści fikusa może też być zbyt suche powietrze (ten problem szczególnie często pojawia się wraz z sezonem grzewczym). Jeśli nie chcemy patrzeć, jak nasza roślina dosłownie z dnia na dzień łysieje, zadbajmy o właściwe podlewanie i zraszanie. Niezbyt duże jeszcze fikusowe drzewko dobrze jest dość często myć pod prysznicem (okrywając folią ziemię w doniczce, a większe zraszać rozpyloną wodą.

Fikus bardzo nie lubi gwałtownych skoków temperatury i przeciągów. Reaguje na nie zrzucaniem liści. Kupując tę roślinę w chłodnych i wietrznych miesiącach, trzeba osłonić ją dokładnie w drodze do domu.

Podlewaj fikusa przegotowaną wodą

Fikusa benjamina podlewamy dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi w doniczce lekko przeschnie. Roślina ta bardzo źle reaguje na zalanie korzeni, więc nadmiar wody trzeba koniecznie usunąć z podstawki. Nie należy też jednak podlewać fikusa często i po troszkę. Woda powinna dobrze nawilżyć całą bryłę korzeniową, po to, żeby mogły z niej skorzystać także korzenie w dolnej części donicy. Do podlewania najlepiej używać ostudzonej przegotowanej wody.

 Wprawdzie niewiele trzeba, żeby benajmin "obraził się" i zaczął tracić liście, jednak po zapewnieniu odpowiednich warunków, roślina szybko dochodzi do siebie i wypuszcza nowe.Fot. Katarzyna Laszczak

Nawożenie fikusa benjamina

Jeśli chcemy doczekać się dorodnego fikusowego drzewka, musimy pamiętać o stałym dokarmianiu rośliny. Nie wystarczy posadzenie jej w żyznej przepuszczalnej ziemi. Konieczne jest dostarczanie jej przynajmniej raz w miesiącu nawozów mineralnych. Najlepiej zastosować nawóz do kwiatów zielonych, dobrze sprawdza się również biohumus.

Niedokarmiona roślina będzie mieć liście mniejsze i bledsze. W dolnej partii fikusowego drzewka mogą zacząć opadać. Szkodliwy jest też jednak nadmiar nawozu, bo uszkadza korzenie.

 Warto przeczytać: Trujące kwiaty domowe: uważaj na dzieci 

Nie sadź fikusa do za dużej donicy

Jeśli korona fiskusa straci ładny kształt, można śmiało przyciąć gałązki. Cięcie formujące drzewku nie zaszkodzi. Zaszkodzić mu za to może przesadzenie do zbyt dużej donicy. Ta nowa powinna być tylko trochę większa, bo fikusy lubią rosnąć w dość ciasnych pojemnikach.

Młode okazy trzeba przesadzać, gdy po wybiciu rośliny z doniczki zobaczymy masę splecionych korzeni przerastających ziemię. Starszym okazom wystarczy przeprowadzka do nowego pojemnika raz na kilka lat.

 Cenna wiedza: Popularne odmiany fikusa i ich uprawa

 Liście benjaminów często są kolorowe - przebarwione na biało, kremowo lub w różnych odcieniach zieleni.Fot. Katarzyna Laszczak


Kategorie: Rośliny
Tagi: fikus bonsai fikus benjamin uprawa fikusa
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia