Bluszczyk kurdybanek, zwany leczniczą bombą i rośliną żołnierzy

Utworzono: 2019-05-22 g. 16:05
Autor: Katarzyna Piojda
Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek to roślina zielna, która usprawnia nasze trawienie i wzmacnia odporność. Prezentujemy właściwości bluszczyku, który nie ma praktycznie nic wspólnego z popularnym bluszczem, rosnącym w domu w doniczce. Nawet tym w wersji mini.

Bluszczyk kurdybanek to zioło pnące się po ziemi. Z tego względu określa się go bluszczykiem ziemnym. Kurdybanek zaczyna kwitnąć w drugim roku życia przeważnie w maju i kwitnie aż do jesieni. Ma niebieskie kwiaty i fioletowo-czerwono-bordowe, mieniące się w słońcu liście. Młode listki są jednak zielone.

PrzeczytajCzeremcha ma upojny zapach i ciekawe właściwości zdrowotne

Bluszczyk kurdybanek – chwast na niebiesko kwitnący

Kurdybanku można spotkać jednak nie w doniczkach, tylko w ogrodach, na łąkach i w lasach. – Pojawia się w trawie i traktowany jest jako chwast – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierz Wielkiego w Bydgoszczy. – To samosiejka rozrastająca się przez kłącza. To znaczy: od korzenia odrasta następny jego kawałek. Kurdybanek posiada grubą powłokę woskową, podobnie, jak kalina sztywnolistna, laurowiśnia czy wawrzynek wilczełyko.

Zielarki o zdrowotnych właściwościach kurdybanku i innych majowych ziół

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

 Cenna wiedza: Jakie rośliny warto sadzić razem, a jakich połączeń unikać 

Przez tę swoistą ochronkę środki chemiczne działają na niego gorzej, bo preparat zamiast się dać wchłonąć, spływa po roślinie. – A należy ograniczać rozrost bluszczyku kurdybanku, ponieważ on dominuje nad trawą, podbierając jej sole mineralne i inne składniki odżywcze, powietrze oraz utrudniając dostęp do słońca – wymienia Mikietyński. – Wyrywanie chwasta raczej nie będzie skuteczne, ponieważ trudno go wyrwać z całymi korzeniami, a zresztą korzenie szybko się odbudowują. To dlatego trzeba zastosować oprysk chemiczny. Najskuteczniejsze w tym przypadku są preparaty działające na chwasty wieloliścienne, które eliminują chwasty, a zostawiają trawę, bo ta jest jednoliścienną rośliną. Na efekt trzeba poczekać z reguły od 10 do 14 dni.

Bluszczyk kurdybanek to bomba lecznicza

Mimo, że chwast, to roślina miododajna, a do tego – jak mawiały nasze babcie – chwast cudotwórca. Nazywały go leczniczą bombą. I miały rację. – Już święta Hildegarda, mistyczka i uzdrowicielka żyjąca w XII wieku, stosowała kurdybanek w leczeniu ziołami – dodaje nasz rozmówca.

 Warto wiedzieć: Czystek działa zbawiennie na organizm

Bluszczyk kurdybanek działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne. – W surowcu bluszczyku występują garbniki, te natomiast działają przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo, przeciwgorączkowo i ściągająco – kontynuuje ekspert. – Kurdybanek stosuje się również jako składnik opatrunków na trądzik, trudno gojące się rany czy oparzenia. Regeneruje on naskórek. Hamuje krwawienie. Odwary z niego pomagają łagodzić dolegliwości wątroby i trzustki. Reguluje pracę oskrzeli i płuc, działa zatem korzystnie przy astmie i kłopotach z oddychaniem. Kto cierpi na reumatyzm, powinien trzymać w swojej apteczce lekarstwa z tą rośliną w składzie.

Mówi się też, że bluszczyk kurdybanek to naturalne antidotum na zatrucie organizmu, choćby po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. – Zażywanie preparatów z bluszczykiem w składzie pomaga pozbyć się substancji toksycznych z organizmu – tłumaczy ogrodnik. – Osoby mające problemy z cholesterolem też mogą stosować leki z kurdybankiem. On przyczynia się bowiem do likwidacji kamieni cholesterolowych.

Odwar z kurdybanku – przepis naszych babć 

Łatwo przygotować odwar z kurdybanku. Łyżkę stołową tego zioła należy wsypać do słoika i zalać wrzątkiem. Zamknąć słoik i odstawić w zacienione miejsce w temperaturze pokojowej. Nazajutrz (albo przynajmniej po odczekaniu 2–3 godzin) odcedzić i już można pić po filiżance lub pół filiżanki. Można podgrzać przed wypiciem. Są i tacy, że od razu po zalaniu łyżki ziół piją herbatę z kurdybanku. Przekonują, że wtedy kurdybanek ma silniejszą moc.

 Przeczytaj też: Dlaczego mlecz to dla jednych lek, dla drugich chwast? 

Ciekawostki o kurdybanku

Przed I wojną światową rozszalał się tyfus, który zabijał dziesiątki ludzi. Powołano wówczas oddział żołnierzy do pilnowania porządku i pomocy chorym. Wkrótce sami wojacy w obozie zaczęli chorować, ale zauważyli, że ich konie są odporne na tę dziwną chorobę. Okazało się, że konie skubią jakąś trawkę czy zioło... Po tym odkryciu armia zaczęła pić napary z tej rośliny. Historia się powtarza. Wyszło na jaw, że już w XVII wieku król Jan III Sobieski zwyciężył ze swoją armią pod Wiedniem, bo żołnierze też pili napar z kurdybanku. Nie dość, że nie pochorowali się, to jeszcze nabrali większych sił. Wszystko ponoć dzięki herbatce na wzmocnienie.Bluszczyk kurdybanek zwany jest zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem lub obłożnikiem. Jest to nietrudna w uprawie roślina o ciekawych właściwościach zdrowotnych. Fot. Hans (Pixabay.com)

Kategorie: Rośliny
Tagi: ogród rośliny ogrodowe zioło ziołolecznictwo roślina lecznicza roślina zielna
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia