Domek dla jeża w przydomowym ogrodzie (WIDEO)

Utworzono: 2020-10-12 g. 10:16
Autor: redakcja.regiodom
Jeż w przydomowym ogrodzie
Domki dla jeży należy stawiać w mało uczęszczanym i spokojnym miejscu w ogrodzie, które zakryte jest opadłymi liśćmi lub kompostem ogrodowym. Powinniśmy również bronić domków przed domowymi pupilami, ponieważ mogą one być groźne dla jeży.

Jeże mieszkają w okolicach lasów mieszanych i zagajników. Jednak zwierzątka te są również mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. Dlaczego? Ponieważ jeże są pożyteczne. Gdy jeż już pojawi się w naszym ogrodzie, to warto postarać się, żeby w nim zamieszkał. Jeż jest drapieżnikiem, który poluje na ślimaki oraz owady i ich larwy. Uzupełnieniem jego diety są dżdżownice, małe płazy i jaja ptaków.

Warto przeczytaćJeż w ogrodzie to prawdziwy pogromca ślimaków 

Zobacz wideo, jak zbudować domek dla jeża


Źródło: TVN Meteo/x-news 

Gotowe domki dla jeży

Jeżeli nie chcemy sami wykonać domku dla jeża, możemy kupić gotowy. Oferta takich domków jest coraz szersza. Przykładowo możemy kupią taki zrobiony zrobiony z płyty OSB. Ale są także domki z wikliny i innych materiałów. Dostępne są również też różne rozwiązania konstrukcyjne, np. domki z przedsionkiem lub izolowaną podłogą. Ich ceny są dość zróżnicowane (najczęściej kosztują od ok. 60 do nieco ponad 100 zł).

Sama konstrukcja to jedno, ale kupiony domek najczęściej trzeba "wykończyć", czyli jego wnętrze wyścielić sianem lub liśćmi. Od góry warto go również zabezpieczyć przed opadami i zimnem. Można do tego celu wykorzystać np. folię, obsypać ją liśćmi i nakryć gałęziami (dzięki temu liście nie będą rozwiewane). Dodatkowo domek można postawić na płycie styropianu. Wygodne w "obsłudze" są domki z unoszonym dachem, które po sezonie łatwiej jest wysprzątać.

Podpowiadamy: Jak zrobić ziemię liściową z jesiennych liści i do czego ją wykorzystać

Prosty sposób na domek dla jeży

Jeże mogą zadowolić się nawet stertą liści pozostawioną w ogrodzie, ale jeśli chcemy zafundować im coś wygodniejszego, a jednocześnie nie chcemy kupować domku, możemy go przygotować z materiałów naturalnych i pozyskanych (w większości) z ogrodu. To "szałas" dla jeża. Konstrukcję wznosimy ze średniej wielkości gałęzi, tworząc coś w rodzaju małego szałasu. Obsypujemy go warstwą liści lub siana, przykrywamy to folią i sypiemy kolejną warstwę liści. Całość nakrywamy większymi gałęziamy, które zabezpieczą całą konstrukcję od zewnątrz. Na podłogę również sypiemy solidną warstwę liści.

Gdzie postawić domek dla jeża

Domek dla jeża najlepiej postawić w ustronnym zakątku ogrodu, w którym nasz gość będzie miał spokój. Miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem (najlepiej - również przed deszczem). Optymalnie, by znajdowało się na jakimkolwiek lekkim wzniesieniu terenu (a na pewno nie w zagłębieniu) - chodzi o to, żeby woda z opadów czy roztopów nie zalewała go. Unikajmy też miejsc silnie nasłonecznionych (pod koniec zimy w ciągu dnia słońce już mocno przygrzewa i to może przedwcześnie wybudzać zwierzęta, a noce są jeszcze mroźne). Nie stawiajmy też domku w miejscach mocno zacienionych, gdzie będzie zimno.

Sprawdź też: Jakie drzewa i krzewy przyciąć jesienią

Jeż w ogrodzie przez cały rok

Nie tylko jesienią i zimą warto zapewnić warunki odpowiednie dla bytowania jeży. Dlatego zadbajmy o kilka podstawowych rzeczy:

  • ustawmy poidełko z wodą - o w miarę niskich krawędziach,
  • ograniczmy stosowanie chemii - nawet jeśli dany środek nie działa bezpośrednio na jeże, to zatruje się on zjadając owady, które pady ofiarą środków chemicznych,
  • pozostawmy kawałek "dzikiego" ogrodu - np. gdzieś na tyłach, przy kompostowniku itp. - chodzi o miejsce z rzadziej koszoną trawą, jakimiś krzewami itp., gdzie jeż poczuje się bezpiecznie i znajdzie schronienie przez cały sezon.

Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie jedzą owoców. Dlatego, gdy jeż zamieszka w naszym ogrodzie, nie obawiajmy się o zbiory owoców. Za to pozbędziemy się ślimaków i wielu uciążliwych
owadów. Jeże są wyłącznie mięsożerne, dlatego nie należy podawać im do jedzenia również takich rzeczy jak chleb czy mleko. 

Pamiętajmy! Gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie.Bez potrzeby nie powinno się dokarmiać jeża. Jeżeli już musimy to robić, to najlepiej podać pokarm mięsny z puszki dla kotów (np. Bozita, Eukanuba, Animonda), grubo mieloną chudą wołowinę lub podroby (serca wołowe, serca i żołądki indycze). Do picia nadaje się tylko czysta woda.Fot. EmmiP (morguefile.com)

Zobacz również: Jak samemu zrobić domek dla pożytecznych owadów

Kategorie: Mała architektura, meble
Tagi: domek dla jeża
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia