Klimatyzacja w bloku – kiedy możemy ją zamontować

Utworzono: 2020-06-22 g. 14:57
Autor: Katarzyna Piojda
Montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy
Nie musisz zazdrościć właścicielom domów jednorodzinnych, którzy zafundowali sobie klimatyzację. W mieszkaniu w bloku też możesz ją sobie sprawić, jeżeli spełnisz określone warunki.

Gdy za oknem panują upały, tęsknimy za chłodem. Nie tylko właściciele domów mogą cieszyć się z dobrodziejstw klimatyzacji. Równie dobrze statystyczny Kowalski mieszkający w mieszkaniu w bloku może sobie takie rozwiązanie sprawić. Należy jednak spełnić kilka wymogów. Montaż klimatyzacji w bloku czy szeregówce jest bowiem możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

Split albo multisplit

– W mieszkaniach dla schłodzenia wybranego pomieszczenia, choćby salonu, sypialni czy kuchni, montuje się zazwyczaj tzw. splity, czyli proste układy składające się z dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych ze sobą zazwyczaj kilkumetrową instalacją – tłumaczy Dawid Kozyra z firmy CentroClima. – Z kolei w układach typu multisplit mamy do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną i kilkoma wewnętrznymi, dzięki którym schłodzimy całe mieszkanie.

Więcej na temat: Klimatyzacja w domu i wentylacja 

W obu przypadkach z montażem klimatyzatora lub klimatyzatorów wewnątrz nie będziemy mieć większego problemu, ale zawieszenie drugiej części układu na elewacji musi być poprzedzone odpowiednią procedurą. – Dach, elewacja, a niekiedy nawet balkon, stanowią tzw. części wspólne – podkreśla ekspert. – Ingerencja w ich strukturę, również ta związana z wieszaniem klimatyzatorów, odbywa się wyłącznie za zgodą uprawnionych podmiotów. W Polsce nie ma aktualnie przepisów, które jednoznacznie precyzują to zagadnienie, dlatego decyzyjność w tej sprawie leży wyłącznie po stronie administratorów lub zarządców budynku.

Zapytaj zarządcę i sąsiadów o zgodę

Zanim więc zadzwonimy po ekipę montującą klimatyzację, musimy udać się do spółdzielni lub do wspólnoty mieszkaniowej, żeby uzyskać ich zgodę na montaż. Należy złożyć odpowiedni wniosek. – Z doświadczenia wiem, że do takiego wniosku warto dołączyć projekt nowej instalacji wraz z wymiarami urządzeń, poziomem ich głośności i dokładnie zaznaczonym miejscem montażu jednostki zewnętrznej – wymienia dalej Dawid Kozyra. – Częstą praktyką spółdzielni jest np. wymóg dołączenia zgód sąsiadów na montaż klimatyzacji.

Dowiedz się: Jak mądrze korzystać z klimatyzacji, by uniknąć choroby 

Bywa, że zarządca czy spółdzielnia proszą nawet o opinię architekta w tej sprawie, ponieważ klimatyzator zamontowany przykładowo na elewacji może negatywnie wpłynąć na ogólny wygląd budynku. Jeśli się uda i nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas ekipa monterska może przystąpić do wykonania prac.

Gdy lokatorzy nie wyrażą zgody

Bywa jednak, że sąsiedzi nie wyrażą zgody na to, aby Kowalski miał u siebie klimatyzację. – W przypadku odmowy tak naprawdę jedynym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego – przekonuje ekspert. – To kompaktowe urządzenie, któremu do pracy, poza podłączeniem do prądu, niezbędny jest dostęp do powietrza z zewnątrz, np. poprzez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Jest to niezbędne do wyprowadzenia gorącego powietrza z mieszkania na zewnątrz. Warto pamiętać, że klimatyzatory przenośne są jednak mniej wydajne od układów typu split czy multisplit i zdecydowanie głośniejsze. Sprawdzają się natomiast w starszych budynkach, jak choćby kamienice, gdzie montaż urządzeń uniemożliwia nam dodatkowo brak zgody konserwatora zabytków. 

Podpowiadamy: Jak kupić mieszkanie, w którym nie będzie gorącoJeżeli nasza spółdzielnia wyklucza jakikolwiek montaż jednostki zewnętrznej na budynku, to pozostaje nam jedynie możliwość wykorzystania klimatyzatora przenośnego.Fot. CentroClima

Kategorie: Wentylacja, klimatyzacja
Tagi: klimatyzator klimatyzacja w domu zakładanie klimatyzacji w mieszkaniu
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia