Schody kręcone i spiralne do małego wnętrza

Utworzono: 2016-02-11 g. 15:58
Autor: redakcja.regiodom
Nowoczesne schody kręcone
W bardzo małym domu lub mieszkaniu dwupoziomowym idealnie sprawdzą się schody kręcone. Zajmują one najmniej cennej przestrzeni. Gdy jednak potencjał wnętrza jest większy, rozważ schody spiralne. Są one bardziej funkcjonalne od kręconych.

Jeśli w domu jest zbyt mało miejsca, by postawić tradycyjne schody zabiegowe, warto rozważyć wybór schodów kręconych i spiralnych. Mimo że wyglądają na niewygodne, wcale nie są złym rozwiązaniem. Szerokie stopnie zapewniają komfort poruszania się, a dodatkowe oświetlenie ledowe schodów umieszczane w słupie centralnym zwiększa bezpieczeństwo domowników.

Dowiedz się: Jakie balustrady schodowe wybrać do domu

Ponadto schody kręcone i spiralne to również design i wrażenie lekkości. Można je zainstalować zarówno w holu czy rogu pomieszczenia, jak i jako centralny punkt w salonie. Świetnie będą komponować się również pomiędzy salonem a otwartą kuchnią, pełniąc rolę wizualnego separatora, która w oryginalny sposób oddzieli część jadalną od wypoczynkowej.

Schody kręcone jak w lofcie

Płynne, strzeliste linie schodów kręconych zabierają najmniej miejsca i pomieszczenie nie straci na przestrzeni. W małym domu warto postawić właśnie na taką konstrukcję schodów, która utrzymana jest w jasnych barwach. Świetnie sprawdzi się biel połączona z naturalnym kolorem drewna. Ponadto można wybrać interesujące dodatki, np. minimalistyczną balustradę ze stali czy dekoracyjny policzek w kształcie wstęgi otaczającej schody. Stopnie schodów kręconych mogą mieć różnorodne kształty. Najczęściej mają formę trapezu, trójkąta lub wycinka koła.Fot. Rintal Polska

W większym domu sprawdzi się również eklektyczne połączenie ciemnego drewna w kolorze wenge z surową, zimną stalą (nierdzewną lub malowaną proszkowo). Ciekawie prezentuje się fantazyjna balustrada – o tralkach przypominających wysmukłe liście lub bardziej modernistycznych – o geometrycznej lub zaoblonej formie.

Radzimy: Jak urządzić loft, czyli mieszkanie w starym magazynie lub fabryce  

Futurystyczne schody spiralne

Gdy w domu jest więcej miejsca, można wkomponować w jego przestrzeń schody spiralne. Ich zaokrąglona, opływowa forma powoduje, że zajmują więcej przestrzeni niż schody kręcone, ale mniej niż klasyczne schody zabiegowe. Sama ażurowa konstrukcja stopni pięknie wygląda na tle ściany czy dużego okna.Dobrze zaprojektowane schody spiralne są wygodne.Fot. Rintal Polska

Natomiast w dużym domu warto zainstalować klasyczne schody zabiegowe. Są one wygodniejsze w użytkowaniu, co jest szczególnie ważne dla najmłodszych domowników oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Gdy jednak wnętrze jest niewielkie, a schody prowadzą na antresolę czy poddasze, lepiej wybrać schody kręcone lub spiralne. Zajmą mniej przestrzeni. 

Zobacz również: Co zastosować na stopniach schodów, żeby nie były śliskie 

Kategorie: Schody
Tagi: schody
Zobacz pełną wersję

Zdjęcia